Stepel do masażu

 

Jeśli zastanawiasz się skąd wywodzi się masaż stemplami to odpowiedź na to pytanie jest naprawdę banalnie prosta. Masaż stemplami ziołowymi pochodzi z egzotycznej Tajlandii, gdzie praktykowany jest od ponad 400 lat. Obecnie — tak jak i tradycyjny masaż tajski — masaż stemplami ziołowymi staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Pierwotnie do stworzenia ziołowego stempla wykorzystywano trawę cytrynową, kurkumę, liście limonki kaffir oraz kamforowca. Zioła zawijano w kawałek bawełnianego materiału i formowano stempel. Tak przygotowane stemple są podgrzewane tuż przed masażem, dzięki czemu w trakcie zabiegu uwalniane są zgromadzone w nich olejki eteryczne, które następnie są wmasowywane w ciało.  Obecnie wykorzystuje się różne mieszanki ziołowe dobierane odpowiednio do tego jaki efekt terapeutyczny chcemy uzyskać. Ze względu na działanie mieszanki odpowiednio dobranych składników roślinnych, masaż stemplami ziołowymi poleca się szczególnie gdy dokucza nam ból mięśni, jesteśmy chronicznie zmęczeni lub po prostu zestresowani. W przypadku masażu ciała pomaga zredukować cellulit lub po prostu wspomaga modelowanie naszej sylwetki ponieważ poprawia przemianę materii. W przypadku masażu twarzy stymuluje, odżywia i wspomaga dłuższe zachowanie młodego wyglądu. Warto też pamiętać, że masaż stemplami ziołowymi polecany jest również jako sposób na wzmocnienie naszej odporności.

 

 

Jak wykonywać masaż stemplami?

 

Na początek stempel musimy podgrzać. Są tu dwie szkoły. Pierwsza zaleca użycie mocno podgrzanego oleju, na przykład z pestek winogron. Jednak moim zdaniem lepszą metodą jest podgrzanie stempla na parze. Do masażu twarzy i dekoltu lepsze są mniejsze stemple. Lecz jeśli chcemy masować nimi plecy, barki czy łydki lepiej wybierać te większe. Idealny stempel do masażu całego ciała ma wielkość piłeczki, która mieści się w dłoni. Zaś do masażu twarzy, szyi i dekoltu stempel o wielkości dużego orzecha włoskiego w zupełności wystarczy. Masaż najlepiej rozpocząć od przygotowania skóry. Najpierw dobrze jest ją oczyścić a następnie nałożyć dobrej jakości olej. W międzyczasie podgrzewamy stempel. Zaczynamy od zroszenia naszego kompresu wodą. Należy chwilę poczekać aż woda się wchłonie i dopiero wtedy podgrzewamy go na parze do momentu gdy aromaty zaczną się uwalniać. Ważne jest aby nie przegrzać kompresu, ponieważ przegrzanie zniszczy lecznicze działanie olejków eterycznych zawartych w ziołowej mieszance wewnątrz stempla. Zanim rozpoczniemy masaż należy sprawdzić na skórze nadgarstka, czy nie stempel nie jest za gorący. Pierwsze ruchy to dosłownie delikatne stemplowanie skóry miejsce przy miejscu. Przykładamy i odwodzimy stempel od skóry przesuwając się wzdłuż przebiegu mięśni. Gdy stempel lekko przestygnie zaczynamy wykonywać ruchy posuwiste przesuwając stempel bez odrywania od skóry. Następnie przez kilka minut ruchy mogą być bardziej okrężne. Pamiętajmy aby nie dociskać stempla zbyt mocno do skóry. Ponieważ zabieg ma być jednak ciepły warto używać dwóch zestawów stempli. Jednym masujemy, a w tym czasie drugi podgrzewamy. Masujemy nimi na zmianę. Jeden stempel można wykorzystać dwu lub trzykrotnie do wykonania masażu. Dlatego ważne jest odpowiednie jego przechowywanie. Jeżeli przerwa między zabiegami nie będzie długa to wystarczy po masażu schować stempel do lodówki. Najlepiej  schować go tam w szczelnym pojemniku lub plastikowym worku do czasu kolejnego wykorzystania. Jeżeli jednak między masażami czas będzie dłuższy wtedy najlepiej jest stempel dokładnie wysuszyć. Można też jego zawartość wysypać a bawełniany materiał wyprać i ponownie zawinąć nasz stempel. Bakterie nie będą namnażały się gdyż stempel podgrzewamy w gorącej parze, a to eliminuje bakterie czy grzyby.

 

 

Oleje i stępel do masażu

 

 

Czy jest to dobry zabieg dla każdego?


Niestety, jak każdy zabieg — nawet domowy — masaż stemplami ziołowymi ma swoje przeciwwskazania. Zacznijmy od tego związanego z samym stemplem. Z zabiegu muszą zrezygnować osoby uczulone na którykolwiek ze składników ziołowych stempla. Oczywiście można temu zaradzić wybierając inną kompozycję, która nie zadziała w niepożądany sposób. Z takiego masażu nie mogą korzystać też kobiety w trakcie miesiączki oraz będące w ciąży. Zabieg ten też nie będzie dobrym pomysłem jeżeli ma się problemy z krzepliwością krwi, cierpi się z powodu żylaków lub występują problemy naczyniowe, na przykład pękające naczynka. Przeciwwskazaniem są również wszelkie aktywne choroby skórne oraz gdy skóra jest uszkodzona czy popękana.

 

 

Ziołowy stępel do masażuDowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry czytając jeden z poprzednich artykułów:

https://yasmeen.pl/orientalne-inspiracje/powrot-do-natury-pielegnacja-ciala-i-leczenie-skory-naturalnymi-maslami-i-olejami-roslinnymi-3/